Bazagmin.pl

Co u nas słychać?

INFORMACJA


Od 29.12.2008 r. kolejne informacje związane z podstroną co u nas słychać ? publikowane będą w zakładce aktualności.

                                                                    Redakcja biuletynu.

 

 

 

 

30.10.2007r. Świetlica w Bronowicach uczy, bawi i łączy pokolenia

Taki był tytuł nagrodzonego przez Fundację Wspomagania Wsi w Warszawie projektu opracowanego przez członków Rady Sołeckej - Bronowice, Nowe Czaple, Pustków - Ludwik Szuba, Zbigniew Kubiak oraz wychowawcę świetlicy Eugenię Zarzyńską. Na realizację inicjatywy sołectwo otrzymało dotację w kwocie 16.477,08 zł. Projekt rozpoczął się 25 września 2006, a zakończył się 30 października 2007 roku.
Celem naszego projektu było ciekawe zagospodarowanie czasu wolnego dla dzieci i młodzieży, utworzenie Centrum Kulturotwórczego, które integruje i budzi do działań wszystkich mieszkańców oraz umożliwienie dostępu do internetu. Założony cel został w pełni osiągnięty. Zostały zorganizowane dla dzieci ciekawe zajęcia kółka plastycznego, teatralnego, tanecznego, przyrodniczego. Podczas tych zajęć dzieci zapoznały się z ciekawymi technikami plastycznymi, wykonywały dekorację do wystawianych przedstawień i inscenizacji. Poznały tajniki gry aktorskiej, uczyły się odgrywania ról na scenie. Nauczyły się kroków tanecznych tańców klasycznych. Odkryły uroki naszych lasów, Parku Mużakowskiego w Łęknicy, poznały pracę leśniczego oraz nauczyły się rozróżniać drzewa i szacunku do naszej przyrody .
Działało pogotowie naukowe, w którym dzieci i młodzież otrzymywała pomoc przy odrabianiu zadań domowych. Można było uzupełnić braki w nauce oraz przygotować się do zajęć korzystając z pomocy wychowawcy świetlicy, starszych kolegów i koleżanek, zakupionych słowników, encyklopedii, programów komputerowych oraz internetu.
Działała również Kafejka Internetowa, z której mogli korzystać wszyscy mieszkańcy naszego sołectwa. Dzieci i młodzież poszukiwała materiałów potrzebnych do zadań szkolnych, dorośli i osoby starsze wyszukiwali informacji o ofertach pracy oraz poszukiwali adresów różnych instytucji.
Dla kobiet oraz młodzieży prowadzone były zajęcia aerobiku.
Z projektu została doposażona świetlica w meble: szafa, biurko, 9 stołów, 36 krzeseł. W pomoce naukowe: encyklopedie, słowniki, leksykony, multimedialne programy komputerowe, edukacyjne gry planszowe, komputer z oprogramowaniem, urządzenie wielofunkcyjne- skaner, drukarka.
Zakupiono materiały papiernicze do prowadzenia zajęć plastycznych, teatralnych, przyrodniczych oraz cyfrowy aparat fotograficzny, którym dokumentuje się wszystkie działania. Zostały również zakupione i wymienione dwa okna PCV oraz drzwi.
Oprócz cyklicznych zajęć odbywały się okolicznościowe imprezy z udziałem naszego społeczeństwa:
1. Wspólna wigilia z udziałem dzieci ze świetlic naszej gminy: Bronowic, Niwicy, Trzebiela, Dębinki, Żarek Wielkich oraz zaprzyjaźnionej Łęknicy. Gościliśmy na tak wspaniałej uroczystości w dniu 19.12. 2006r ponad 100 osób.
2. W styczniu 2007r. Dzień Babci i Dziadka, gdzie zaproszono na występ oraz wspólne zabawy babcie i dziadków z naszego sołectwa.
3. Piknik z mamą i tatą przygotowany wspólnie z panem leśniczym Grzegorzem Ryglem , który się odbył 1.06.2007r w Parku Mużakowskim w Łęknicy.
Dzięki pobudzeniu do aktywności naszego społeczeństwa w dniu 14.02.2007r. zawiązało się w naszym sołectwie Koło Gospodyń Wiejskich. Wspólnymi siłami Rada Sołecka i Koło Gospodyń Wiejskich zorganizowało dla na naszej społeczności w czerwcu 2007r Piknik Rodzinny, w sierpniu 2007r Biesiadę Rodzinną oraz październiku 2007r Rodzinne święto pieczonego ziemniaka. Koło Gospodyń Wiejskich organizuje dla kobiet zajęcia z robótek na szydełku, na drutach, wycieczki rowerowe i piesze do Parku Mużakowskiego w Łęknicy, uczy obsługi komputerów i internetu. Odbywają się spotkania biesiadne przy grillu, podczas których prezentowane są popisy sztuki kulinarnej.
Społeczeństwo nasze chętnie uczestniczyło w podejmowanych działaniach i aktywnie włącza się w życie naszego sołectwa. Władze gminy na czele z wójtem Eugeniuszem Olejniczakiem oraz sekretarzem Jackiem Brzezińskim pomagają w realizacji zadań Rady Sołeckiej. Zostało założone centralne ogrzewanie i obecnie trwa modernizacja dodatkowego pomieszczenia na kuchnię.
W czerwcu 2007r w Łowiczu odbyły się warsztaty organizowane przez Fundację Wspomagania Wsi, na których przedstawiciel Rady Sołeckiej Danuta Jancy oraz wychowawca świetlicy Eugenia Zarzyńska zaprezentowali działalność świetlicy przed przedstawicielami fundacji i innymi nagrodzonymi sołectwami i instytucjami.
Realizacja projektu przyczyniła się do powstania wielu inicjatyw społecznych oraz integracji naszego społeczeństwa. Pomimo, że projekt się już zakończył nasze działania trwają nadal. Pomocą przy realizacji zadań służyła nowa Rada Sołecka w składzie: -sołtys Barbara Ogórkiewicz, Danuta Jancy, Jolanta Bieszczad, Bogdan Adamkiewicz i Zbigniew Kubiak.
Chcielibyśmy zachęcić do korzystania z ofert konkursów, które są zamieszczane na stronach internetowych fundacji www.fww.org.pl.

Eugenia Zarzyńska

 

 

 

06.10.2007r. Off Club Trzebiel

W dniu 6 października 2007r. o godzinie 20:00 w Trzebielu, po wakacyjnej przerwie, wznowił swoją aktywność koncertową Off Club Trzebiel. Już w nowym miejscu, na ulicy Żarskiej 52, w potocznie nazywanym przez mieszkańców miejscowości „zielonym budynku"; odbył się koncert zespołów NO NEBRASKA! z Niemiec, REVENGERS z Francji (ciekawostką jest fakt, że zespół tworzą wyłącznie kobiety), DR FLEISCHMAN z Pieńska, a także lokalny zespół VOODCAMP. Wytrwali po koncercie mogli pobawić się przy muzyce z płyt, którą serwował miejscowy sound system WŁÓCZĘGA WŚRÓD GWIAZD. Podczas imprezy miała także swoje stoisko szprotawska POCZTÓWKARNIA, na którym można było zakupić naszywki oraz przypinki z zaangażowaną treścią, a także płyty i koszulki, które przywiozły ze sobą zespoły. Na koncercie bawiło się około 70 osób z Trzebiela, a także z pobliskich miejscowości, m.in. z Tuplic, Lipinek Łużyckich, Lubska czy Żar. Nie było to pierwsze tego typu wydarzenie w Trzebielu. Off Club, który wcześniej znajdował się na ul. Strzeleckiej, w budynku byłego Gminnego Ośrodka Kultury, gościł już u siebie niejednokrotnie zespoły z kraju, jak i również wykonawców z zagranicy, m.in. z Brazylii, Chile, Francji, Austrii, Niemiec i Czechy. Na co dzień w Off Clubie podczas prób szlifują swoje umiejętności muzyczne cztery lokalne zespoły: 208 PRESTISSIMO, EMOLL, MELINIANS, a także wspomniany już wcześniej VOODCAMP. Imprezy organizowane są mniej więcej raz w miesiącu, tak więc wszystkich zainteresowanych tego typu wydarzeniami w Trzebielu zapraszamy również do odwiedzenia strony internetowej www.koncertywtrzebielu.band.pl, na której znajdziecie informacje o najbliższych planach koncertowych klubowiczów. Bądźcie czujni - Off Club Trzebiel znowu nadaje!


gulin

 

No Nebraska

 

 

No Nebraska

 

 

Dr Fleischman

 

Publiczność

 

 

 

Revengers

 

 

01.09.2007r. Dożynki w Strzeszowicach

W sobotę, 1 września 2007r. w Strzeszowicach odbył się festyn „Dożynki Gminne 2007". Impreza rozpoczęła się mszą świętą o godzinie 15.00 w kościele pw. NSPJ w Strzeszowicach. Po mszy św. zebrani goście przeszli w korowodzie dożynkowym na plac koło świetlicy wiejskiej, prezentując pięknie wykonane wieńce i kosze z płodami rolnymi. Wójt gminy Trzebiel, Eugeniusz Olejniczak powitał zaproszonych gości oraz podziękował organizatorom - sołtysowi Ryszardowi Kopiej, radzie sołeckiej, a także mieszkańcom Strzeszowic za sprawne przygotowanie festynu. A atrakcji dla przybyłych było niemało - zjeżdżalnia, trampolina, gokarty. Największą popularnością cieszyła się loteria fantowa, w której do zdobycia był między innymi kogut czy królik. Były konkursy dla dorosłych - męskie konkurencje: przeciąganie liny, podnoszenie ciężarka, wdrapywanie się na słup oraz damska: wbijanie gwoździa lewą ręką, a także mnóstwo konkursów dla młodszych uczestników festynu. Stoiska z napojami oraz różnego rodzaju przekąskami gwarantowały regenerację sił do dalszej zabawy. Podczas festynu rozstrzygnięty został konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Pierwsze miejsce zajął wieniec z Dębinki, miejsce drugie przypadło Tuplicom, a trzecie Żarkom Wielkim. Wyróżnienie w konkursie otrzymał kosz z płodami rolnymi przygotowany przez mieszkańców Strzeszowic. Późnym wieczorem rozpoczęła się zabawa taneczna przy muzyce zespołu „Kasa", która trwała do białego rana.

 

 

 

Msza św.

 

 

Przemarsz z kościoła

 

 

Z pieśnią na ustach

 

 

Wieńce dozynkowe

 

 

Z chlebem i solą

 

 

Zaproszeni goście

 

 

Przywitanie gości

 

 

Występy zespołów ludowych

 

 

Wspólne zdjęcia

 

 

Wieniec dożynkowy

 

 

21.07.2007r. Przy muzyce w Strzeszowicach

Jak przystało na letnią porę, zewsząd słychać odgłosy zabaw, festynów, spotkań przy muzyce. Tak też było w sobotę 21 lipca w Strzeszowicach. O godzinie 20.00 w pięknym podworskim parku przy świetlicy wiejskiej rozpoczęła się zabawa pod tytułem „Muzyka w plenerze" zorganizowana przez Radę Sołecką przy dużej pomocy mieszkańców. Pomysłowość organizatorów znalazła swój wyraz w przygotowaniu sceny, do której utworzenia wykorzystano samochód ciężarowy. Ten oryginalny pomysł przypadł do gustu zwłaszcza dzieciom. Licznie przybyłych gości ze Strzeszowic i z okolicznych miejscowości serdecznie przywitał i zaprosił do wspólnej zabawy sołtys Strzeszowic Ryszard Kopiej. W programie imprezy znalazły się występy rodzimych trzebielskich zespołów: emoll, Las Melinass i wwg sound system. Do tańca wszystkich również zachęcała muzyka z płyt, która towarzyszyła już bawiącym się do białego rana. Strudzeni tańcem mogli skorzystać z napojów chłodzących dostępnych w stoisku gastronomicznym, a także posilić się kiełbaskami z grilla oraz atrakcją wieczoru - pajdą ze smalcem i ogórkiem kiszonym. Część uczestników zabawy wybrała biesiadowanie przy stole zastawionym przyniesionym ze sobą z domu poczęstunkiem. Stołów przygotowanych dla gości zresztą brakło bardzo szybko, na szczęście organizatorzy szybko ustawili kolejne, korzystając z zasobów świetlicy. Chętni do wspólnej zabawy naprawdę dopisali! Nic więc dziwnego że sołtys wraz z mieszkańcami planują kolejną imprezę jeszcze w tym roku.

 

 

Scena

 

 

Stanowisko gastronomiczne

 

 

Przybyli goście

 

 

Zabawa przy muzyce

 

 

 

19.07.2007r. Rozpoczęcie budowy kładki pieszo - rowerowej w Siedlec - Zelz

Mieszkańcy gminy Trzebiel oraz partnerskiej niemieckiej gminy Neiße-Malxetal niecierpliwie oczekiwali na ten dzień. W czwartek 19 lipca 2007r. w Zelz nastąpiło oficjalne rozpoczęcie budowy kładki pieszo-rowerowej w miejscowościach Siedlec - Zelz. Wśród gospodarzy uroczystości byli przedstawiciele inwestora, którym jest powiat Spree-Neiße: Starosta Powiatu - Dieter Friese oraz jego zastępca Olaf Lalk, dyrektor wydziału planowania, projektowania i administracji ulic - Monika Kuhlee, kierownik wydziału ds. budownictwa i planowania - Horst Schötz Wójt Gminy Neiße-Malxetal Eberhard Müller oraz dyrektor urzędu w Döbern - Werner Guckenberger. Polską stronę podczas uroczystości reprezentowali: Starosta Powiatu Żarskiego - Marek Cieślak, Wójt Gminy Trzebiel - Eugeniusz Olejniczak oraz Nadleśniczy Nadleśnictwa Lipinki - Roman Wrażeń. Wydarzenie zgromadziło również liczną grupę mieszkańców Zelz i pobliskich miejscowości. Były oficjalne powitania i przemówienia. Następnie, niczego nie spodziewającym się wójtom partnerskich gmin wręczono kaski, kamizelki odblaskowe i drewniaki. Odpowiednio już przyodziani włodarze gmin we współudziale starostów powiatów dokonali symbolicznego wkopania łopaty uroczyście rozpoczynając tym samym prace budowlane. Owacje były ogromne. Teraz już maszyny i ludzie mogą wkraczać na plac budowy. Wykonawcą robót jest firma Strabag. Projekt jest dofinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Inicjatywy Wspólnotowej INTERREG IIIA Polska Województwo Lubuskie/Kraj Związkowy Brandenburgia. Zakończenie budowy i otwarcie mostu planowane jest na koniec maja 2008r. Most będzie miał 95 m długości i 4,5 m szerokości. Ułatwi on znacznie dostęp turystów do atrakcji naszego regionu oraz wzajemne poznanie się sąsiadów z polskiej i niemieckiej strony Nysy Łużyckiej.

 

 

 


W tym miejscu powstanie kładka

 

 

Przygotowane szpadle

 

 

Pierwsze szpadle

 

 

Zgromadzona publiczność